Zupy
Klasyczne zupy
Klasyczne zupy są bardzo popularne i ciągle gotowane jeżeli ktoś chce dobrze zjeść. Dobra zupa powinna być dopasowana do drugiego dania, czyli nie może być jego częścią. Jeżeli na drugie danie przygotowujemy sałatę z fasoli, zupa fasolowa nie powinna mieć w tym wypadku miejsca. Oczywiście czasem się zdarza tzw. „tematyczny głód”. Jeżeli takowy pojawi się w związku z fasolą, to nic nas nie powstrzyma od zjedzenia zupy fasolowej i sałaty fasolowej na danie główne.
W Polsce cieszymy się ogromnym zróżnicowaniem tematycznym i smakowym wśród zup.
Tradycyjne polskie zupy
Tradycyjne polskie zupy są uwielbiane również za granicami naszego kraju.
Barszcz
Chyba najbardziej popularną polską zupą, jaką gotuje się poza Polską, jest barszcz. Biały oraz czerwony traktowany jest jako przysmak obiadowy, delektują się nim osoby starsze oraz młodsze przygotowując go nie tylko od święta, ale również w dzień powszedni.
Ogólnie nazwa „barszcz” dotyczy wszystkich kwaskowatych i ostrych zup.
W tej odmianie zup najciekawsze jest to, że są one zróżnicowane według regionów Polski.
Jeżeli więc obcokrajowcy ulubią sobie barszcz na Śląsku, przyjeżdżając na Pomorze z pewnością będą z niepowodzeniem poszukiwali właśnie takiego smaku.
Żurek
Tak samo popularny jest również żurek, którego domowe przygotowanie według tradycyjnych receptur trwa niecały tydzień. Z dodatkiem dobrej jakości kiełbasy, doprawiony aromatycznym majerankiem, rozgrzewający, podawany w oryginalny sposób w chlebie jest niewątpliwym rarytasem polskiej kuchni.
Rosół
Do niemal każdego dania głównego nadaje się rosół. W tym wypadku mamy również spory wybór, gdyż możemy ugotować rosół z wołowiny, z kurczaka, z ryby . Ten ostatni w niektórych domach gotuje się obok barszczu w czasie Świąt Bożego Narodzenia jako jedno z 12 dań.
Zupa grzybowa
Również na wigilijnych stołach panuje obok barszczu bardzo popularna zupa grzybowa. Gotowana na wywarze warzywnym, zabielana, z dodatkiem albo mieszanki polskich grzybów (tradycyjnie suszonych lub dostępnych obecnie - mrożonych) albo wybranych - np. zupa kurkowa.
Zupa kalafiorowa
Na polskich stołach nie może od czasu do czasu oczywiście zabraknąć zupy kalafiorowej lub grzybowej. Kalafiorowa nadaje się, jako jedna z niewielu, do jedzenia przed kalafiorem jako daniem głównym. Względy smakowe oraz praktyczne pozwalają na tego typu kombinację. Jeżeli przyrządzamy panierowany kalafior, to od razu opadnięte kawałki kwiatu kalafiora wrzucamy do zupy.
Kapuśniak
Kapuśniak jest kolejna zupą, których odmian w polskiej kuchni znajdziemy wiele. Jest kwaśnica, są zupy z dodatkiem świeżej kapusty, jest pomorski „eintopf” z kapustą kiszoną i wędzonką. We wszystkich odmianach chodzi o pożywna, zdrowa, dobrze doprawiona zupę, która wzbogacona mięsem i ziemniakami może być pełnoprawnym daniem głównym.
Zupa ogórkowa
Oryginał na skale światową, bo przygotowywana z polskiego specjału. Także z polskich kiszonek - bazę smakowa stanowi tutaj bowiem ogórek kiszony.
Zupa jarzynowa
Bardzo zdrowa jest również zupa jarzynowa. Jeżeli potrudzimy się i ugotujemy ją ze świeżych jarzyn, przyrządzimy sobie w ten sposób tzw. „niebo w gębie”. Ta zdrowa, pożywna zupa pasuje do większości dań głównych. W kuchni polskiej występuje w wersji wiosennej- z młodymi warzywami, jak i w nieco cięższych wersjach zimowych z dobrze przechowującymi się warzywami i strączkami.